Doğruluk mu Cesaret mi Oyunu Nasıl Oynanır?

Doğruluk mu Cesaret mi oyunu hakkında merak ettikleriniz


Doğruluk mu Cesaret mi Yani şişe çevirme oyunu son zamanlarda gençler arasında oldukça popüler bir oyundur. Pijama partilerinde, arkadaşlarla bir araya gelinen ev toplantılarında ya da rutine dönen doğum günü partilerini canlandırmak için ortaya atılan en parlak fikirdir şişe çevirmece oyunu. Bazen önceden planlanan, bazen birden ortaya atılan fikre ortamı bozmamak için dâhil olduğumuz oyun sayesinde birlikte geçirilen zaman daha eğlenceli bir hal alır.

Doğruluk mu Cesaret mi Oyunu Nasıl Oynanır?


Her oyunda olduğu gibi şişe çevirme oyununda da kurallar vardır. Oyunun kurallarına uyulduğu takdirde oyundan alınacak zevk artacaktır.

1- Oyuna katılacak olan kişiler belirlenir. Oyun en az üç kişi ile oynanır. Kişi sayısının 6-7 olması oyunu daha eğlenceli bir hale getirecektir. Farklı kişilik özellikleri ile ortaya çıkacak olan soruların yelpazesi genişleyeceği için alınan yanıtlar ve görevlerde oyundaki eğlenceyi arttıracaktır.

2- Oyunun kuralları oyuna başlanmadan konuşulup kesinleştirilmeli. Cesaret görevlerini yerine getirmeyen ya da sorulara yanıt vermeyenler belirlenen cezalara uyacakları hakkında söz vermeli.

3- Üst üste iki doğruluk seçince üçüncü şık cesaret olmak zorunda, kuralları değiştirebilir, absürt istekleri yerine getirmek istememe hakkına sahipsiniz gibi açıklamalar yapılabilir. Oyunun kuralları net bir çizgi ile belirlenmeli, ama kişilerin oyunu bozmadan hayır diyecek bir özgürlük alanları da olmalı ki oyun eğlenceden çok eziyete dönüşmesin.

4- Cesaret bölümü oyun içerisinde eğlenceden eziyete evrilirse, oyun işkenceye dönecektir. Bu yüzden uç noktalardaki isteklerden, tehlikeden uzak durmak gerekecektir. Bir yerini kes, sağlığa zararlı bir şey ye, iç, ahlaki kurallara uymayan, kişiyi rencide edecek tarzda eylemlerden kaçınmak gerekir. Bu tür cesaret eylemleri normal hayatı olumsuz etkileyeceği için tehlikeli olacaktır.

5- Oturma düzeni rasgele olacağı gibi belli bir kurala uygunda olabilir. Bir kız bir erkek gibi. Çok fazla basit ayrıntılarda boğulmak oyunun kurulumunu geciktireceği için zaman kaybı olacaktır.

6- Her şey konuşulduktan sonra çember halinde oturulan gruptan biri belirlenir şişeyi ilk çevirmek için. Şişeyi bir kişi çevirir, şişenin kapak kısmı kime gelirse doğruluk mu cesaret mi? Sorusuna ilk o yanıt verecektir. Şişeyi çeviren kişi de ilk soruyu soracaktır. Sonraki turda şişeyi bir önceki turda soruya yanıt veren kişi çevirecek ve oyun bu şekilde devam edip gidecektir.

7- Sorulan soruya yanıt vermeyen, cesaret isteğini yerine getirmeyen biri için grup hep birlikte bir ceza belirler ve bu cezaya oyuncu uymak zorundadır. Oyunun akışını bozmamak için belirlenen ceza kişinin çok zorlanacağı bir şey olmamalıdır.


Doğruluk Cesaretlik Oyunu Hakkında En Çok Merak Edilenler


- Doğruluk sorularından birisi çok özelim olursa ve doğruyu söylemek istemezsem ne yapmalıyım?
Bunun bir oyun olduğunu unutmamak gerekir. Oyun bittiğinde gerçek hayatlarımız yeniden başlayacaktır ve her insanın saklamak istediği, başkalarının öğrenmesini istemediği sırları vardır. Grup içindeki bir arkadaşın sorulan sorunun doğru yanıtını bilmiyorsa itiraf etmek zorunda değilsin. Ama bunu oyunun huzurunu bozmadan yapmalısın. Yalan söylemekte istemiyorum dersen cezaya razı gelmelisin.

- Oyun içerisine kendimiz yeni kurallar koyabilir miyiz?
Her oyun oynayan gruba göre şekil alabilir. Kendi kurallarınızı kendiniz koyabilir, bazı kuralları değiştirebilirsiniz. Ancak oyun başlamadan tüm kuralları net bir şekilde belirlemelisiniz ki oyun anında kargaşa çıkmasın.

- Oyuncu sayısı ve oyuncuların yaşları için sınırlama var mıdır?
En az üç en fazla sekiz kişi ile oynanan bir oyundur. Çok kalabalık gruplarda kargaşa olabiliyor. Oyuncuların yaşı birbirine yakın olduğu sürece her yaş grubu kendi arasında oynayabilir. Ancak d mi c mi sorularını yaş grubunun seviyesine göre ayarlamak gerekir.

- Belirlenen cezalara uymazsam ne olur?
Oyun içerisinde üst üste iki doğruluk dedikten sonra üçüncü defa cesaret demek zorundasınız. Ve doğruluk sorularına yanıt vermek istemez, cesaret eylemini yerine getirmezseniz size belirlenecek cezaya uymak zorunda kalırsınız. Cezalar grubun ortak kararıdır. Oyunun akışını, huzurunu bozmamak için cezalara uymalısınız. Ama yapamayacağınız bir şeyle karşı karşıya gelirseniz bunu düzgün bir ifade ile anlatırsanız yeni bir ceza bulunabilir.

Doğruluk cesaretlik sorularıAnahtar kelimeler;

Doğruluk cesaretlik


d mi c mi


dc soruları


şişe oyunu


doğruluk mu cesaret mi


şişe çevirme


şişe çevirmece


tanımadığın insanlarla online d mi c mi oyna


arkadaşlarınla doğruluk cesaretlik oyna