Grup Oyunlarının Gözdesi: Şişe Çevirmece

Şişe çevirmece oyunu, özellikle kış akşamlarını renklendirmek için en eğlenceli grup oyunu olarak karşımıza çıkar. Arkadaş ortamları ve aile toplantıları ile kardeşler arasındaki en zevkli oyundur. Oyun, insanlar arasındaki sevgi bağını kuvvetlendiren en eğlenceli yöntemdir. Bazen sohbet etmekten daha etkili bir yöntem ile bağ kurarız arkadaşlarımız ile. Şişe çevirme oyunu bir bağdır; iletişim kurmak, birlikte eğlenmek, sorular ile birbirimizi yönlendirerek tepkilerimizi görmek için.

Bir çember oluşturup, elimize aldığımız şişeyi çevirerek belirlediğimiz istekler, eğlenceli sorular ile oyuna yön vererek “doğruluk mu cesaret mi” sorusu ışığında eğlenirken şaşırabilir ve şaşırtabiliriz. Deniz kenarında, bir doğum günü sonrası, güzel bir yemekten sonra geceye renk katmak için bir çember oluşturup bir şişe ile zevkle oynayacağınız şişe çevirmece oyunu “Doğruluk mu Cesaret mi?” sorusu ışığında size tahmininizden daha eğlenceli dakikalar yaşatacaktır.

Bazen grup buluşmalarında sohbet bir yerde tıkanır ve sıradan bir hal alır. “Nasılsınız ?” sorusu kişiden kişiye evrilerek her formda yeniden sorulur. Bunun dışına çıkamayınca sohbete yön vermek için eğlenceli bir yöntem bulmak gerekir. Oyun bunun için en doğru seçimdir. Sessiz sinema, kelime oyunu, okey, tavla gibi grup oyunlarının içinde kendine en büyük yeri açar şişe çevirme oyunu. Daha çok kahkaha, daha çok samimiyet, daha çok eğlence demektir çünkü. Daire oluşturup yüz yüze bakan arkadaşların dış dünyayı dışarıda bırakma, kendi içlerine dönme, kendileri ile kalma, yüz yüze baktıkları dostları ile başka bir dünya kurma çabalarıdır.

Oyun oynamak insanın içindeki çocuk kalan yanına el uzatmaktır bir nevi. Küçükken yarıda kalan oyunlarımızı kaldığı yerden devam ettirme çabasıdır. Ayrıca içimizdeki çocuğun büyümediği anlamına gelir. Oyun oynamak yaşadığımız sorunlardan sıyrılma çabasıdır, gün içindeki yoğunluktan kaçıp saklanmaktır. Oyun oynamak iletişim ve bağ kurmaktır. Oyun oynamak gün içindeki yoğunlukta kaybolmamak için tutunduğumuz daldır. Yarıda kalan her şeyin tamamlanmasıdır oyun.

Şişe çevirme oyunu oyuncuların istedikleri sorular ile oyuna yön verdikleri bir oyundur. Daha çok lise yıllarında tanıştığımız şişe çevirme oyunu, grup içindeki arkadaşların birbirlerini tanımaları üzerine kuruludur. Bazen arkadaşınızı tanımak, bazen köşeye sıkıştırıp eğlenceli bir hal almasını sağlamak için oyunun sorularını kendiniz belirlersiniz. Daha eğlenceli bir oyun için, belirleyeceğiniz soruların kalitesini arttırmalısınız. Daha net, daha güzel hazırlanan sorular oyundan alınan zevki de arttıracaktır. Kaliteli sorulan sorular verilen cevapların da kaliteli olmasını sağlayacaktır. Doğruluk cevabından ise cesareti seçmek bir avantajdır. Dikkatli olunarak seçimler yapılırsa oyun bilinenden daha eğlenceli bir hal alarak devam edecektir.

“Doğruluk mu, cesaret mi?” sorusu bir yol ayrımıdır aslında. Kişinin kendi ile yüzleşmesi demektir. Kendine yöneltilen soru ile kişi “ben cesaret sorularını yerine getirebilecek kadar cesur muyum? Yoksa doğruluk sorularına rahatça yanıt verecek kadar kendime güveniyor muyum” diye sorar. Bilinçsizce yapılan bu ön muhasebe sonucu seçtiği doğruluk sorusu ya da cesaret isteği ile göz göze gelecektir. Bir nevi kendi seçtiği yolun sonuçlarına katlanacaktır. Bu sonucun kendisi için de eğlenceli sonuçlar oluşturmasını istiyorsa, kişi hangi yönde kendisine daha fazla güveniyorsa onu seçmelidir. Ama burada unutulmaması gereken bir şey vardır, bu bir oyundur. Doğruluk sorularını yanıtlarken saklaması gereken bir sırrı ya da kendisi ile ilgili bir bilgiyi illa ifşa etmek zorunda değildir. Muğlak cevaplar ile geçiştirebilir ya da söylemeyebilirsiniz. Cesaret isteklerinde yapmak istemediğiniz bir şey olduğunda bunu cesurca söylemelisiniz. Oyunun heyecanı ile o an söylediğiniz ya da yaptığınız eylem sizi sonradan rahatsız edecekse buna izin vermemelisiniz.

Oyunların amacı içinde bulunulan zaman dilimini eğlenceli hale getirmektir. Şişe çevirme oyununu da bunun için oynarız. Birlikte olduğumuz arkadaşlarımız ile güzel vakit geçirmek için başladığımız oyun bize sonradan pişman olacağımız kapılar açmamalı. Biz o kapılardan geçmemeliyiz. Grup içinde bazen muzip arkadaşlar olabiliyor. Bu arkadaşların absürt istek ve arzuları olabilir. Sırf birlikte oyun oynuyoruz diye her soruya yanıt vermek, her isteği yerine getirmek zorunda değiliz. Ama bu oyun süresince mızıkçılık yapacağız anlamına da gelmiyor. Şişe çevirmece oyununun rutinini çok bozmadan, grubun huzurunu kaçırmadan ama kendimizi de koruyarak oyuna devam etmeliyiz.

Bizim soracağımız sorular da aynı hassasiyette olmalı. Karşı tarafı huzursuz etmeyecek, zor durumda bırakmayacak sorular seçmeliyiz. Oyunun kaliteli olması sorulan sorulara bağlı. Kaliteli bir oyun da her zaman kaliteli eğlence demektir. Şişe çevirme oyununda ki sorular oynayan grubun yakınlık derecesi ve yaş grubu ile orantılı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin gruptaki herkesin ortak bir ilgi alanı varsa spor, müzik, kitap gibi sorular o yönde kanalize edilebilir. Ya da aynı sınıfta, aynı iş ortamında olan arkadaş grubu ise ortak yaşam alanını içine alan sorular yöneltilebilir.

Şişe çevirme oyunu için hatırlatılması gereken bir madde de oyun anında yaşanılan her şeyin grup içinde kalmasıdır. Bir arkadaşın komik bir halini başka bir ortamda anlatmak o kişiyi rencide edebilir. Oyunun atmosferi içinde eğlenilen bir mevzu, gülünen bir yanıt ertesi gün başka bir ortamda o kadar komikte gelmeyebilir. Yeniden eğlenmek amaçlı anlatılan şey arkadaşımızı rencide edebilir. Böyle bir gerginlik oluşturmamak için oyunun mahremiyetini korumak gereklidir.

Başka insanların zor durumda kaldığı eylemlerin bizim için komik olması insani davranışlara, ahlak kavramına çok uygun değildir. Bu yüzden oyunun herkes için eğlenceli olmasına özen gösterilmeli. Rencide edecek eylemlerden kaçınılmalı. Şişe çevirme oyununun amacı eğlenceli vakit geçirirken birbirimizi tanımak olmalı. Bununda dışına çok fazla çıkılmamalı.

Doğruluk mu cesaret mi nasıl oynanır?Anahtar kelimeler;

Doğruluk cesaretlik


d mi c mi


dc soruları


şişe oyunu


doğruluk mu cesaret mi


şişe çevirme


şişe çevirmece


tanımadığın insanlarla online d mi c mi oyna


arkadaşlarınla doğruluk cesaretlik oyna